DETAYLI KONGRE PROGRAMI

Sanatçı Hakkında

Alberto Valese Venedik’te bulunan Uluslar Arası Grafik Merkezi’nde çalışmalarına başladı. 1973 – 1974 yılları arasında gravür ve xylograf çalışmaları ile iki sergiye katıldı.1975 yılında, 1852 yılında Paris’te yayınlanmış Hayal Kağıtları (Papiers de fantasie” adlı kitaptaki talimatları takip ederek kendi başına ebru teknikleri üzerine çalışmalar yaptı.

İstanbul’a bir yolculuk yapan Alberto Valese buradan “Turk Sanatında Ebru” adlı kitabı aldı. 1978 yılında tekrar Türkiye’ye dönen Valese, Usta Ebru Sanatçısı Mustafa Düzgünman ile tanıştı.

1979 ve 1980 yılları arasında ebru tekniklerini ilerleten Valese 3 boyutlu objelerle ilgili ilk denemelerini yaptı.

Alberto Valese, dekoratif kâğıtlar yapmış, objeler tasarlamış, sahne tasarımcıları ile çalışmış, ahşap, ipek ve gümüş üzerine ebru uygulayarak iki mücevher koleksiyonu tasarlamış ve çok sayıda ebru gösterimi düzenlemiştir.

Sanatçı ayrıca, ahşap blok baskı ve yapıştırma kağıt gibi farklı kağıt süsleme alanlarında çalışmaktadır.

Sergiler ve Özel Çalışmalar

1983 “Venedik’in Dahisi - Genius of Venice” sergisi katılımcısı, Royal Academy of London

1988 “Ebru’da Balıklar ve Çiçekler - Fishes and flowers in ebru” Kişisel Sergisi, La Zucca Restoranı, Venedik Revlon firmasının doğal kozmetik ürünleri için üretilen kağıt ve objelerin Tanıtımı, New York, ABD

1990 Orijinal Ebru Koleksiyonu, Kişisel Sergisi, Sadberg Hanım Müzesi, İstanbul, Türkiye. Revlon markası için yeni kâğıtların tasarımı.

1994 " I cerchi sull'acqua" Kişisel Sergisi, Milano

1996 "De la Dominoterie à la Marbrure” adlı Kitabı Basıldı

2003 "Le mille e una notte" Sergisi, San Marco-Tv

2006 Ebru Sanatçısı Nedim Somnez ile ortak Sergi, Konya Müzesi HP Bilgisayar için klasör ve fotoğraf albumü tasarımları.

2008 Album Amicorum Dostluk Sergisi Katılımcısı.

Dergi ve Forumlar

- 6. Uluslar Arası Cilt Sanatı Forumu, Venedik
- Elle Dekorasyon s.91
- Winds, Uçak Dergisi, s.10